Na Wyspie Sobieszewskiej znajduje się kilka jezior, ale te największe Jezioro Karaś i Jezioro Ptasi Raj, położone są na terenie szczególnie chronionego rezerwatu przyrody. Mimo, iż wielu z nas z pewnością chciałoby spróbować połowu ryb z tych bogatych jezior, jest to całkowicie zabronione.

W takim razie w którym miejscu Wyspy łowienie jest dozwolone?

Możemy łowić  przy ujściu Wisły Śmiałej, z brzegu morza lub z kutra rybackiego, jeśli chcemy posmakować połowu morskiego. Jeśli wolimy łowić z brzegu, można wybrać się do miejscowości Trzcińsko, gdzie ma swój brzeg Wisła Śmiała. Brzeg jest wybetonowany, ale można z niego łowić. Jest to kanał śledziowy, a głębokość wody to aż 7 do 8 metrów. Jest więc szansa na udany połów. Najlepiej łowić na spławik, ponieważ jest to bardziej dynamiczne, a częste zarzucanie może dać wymarzony efekt.

Łowienie w Sobieszewie- czy trzeba mieć pozwolenie?

Pozwolenie należy wykupić niezależnie od tego, czy chcemy łowić z kutra (wtedy opłata jest wliczona do kosztu całej wyprawy), czy z brzegu. Takie zezwolenie możliwe jest do nabycia w sklepach wędkarskich albo w oddziale Polskiego Związku Wędkarskiego. Cena może się wahać, bo np. uzależniona jest od tego w którym miejscu chcemy łowić. Jeśli np. zdecydujemy się na połów na ujściu Wisły Śmiałej w kierunku Przegaliny, tam opłata będzie droższa, ponieważ jest to woda nizinna, która posiada inny cennik. Należy pamiętać o opłacie, ponieważ możemy narazić się na o wiele wyższe kary pieniężne.

Jak łowić w Sobieszewie?

Połów nad samym morzem może być mało efektywny. Jeśli chcemy łowić bezpośrednio z brzegu morskiego, najlepiej znaleźć takie miejsce, abyśmy ustawili się na skarpie. W ten sposób mamy szanse na zarzucenie tam, gdzie będzie większa głębokość. Najlepiej jednak jest łowić w morzu z kutra rybackiego. Wielu rybaków chcąc dorobić, wynajmuje czasowo sprzęt i zabiera wędkarzy na połów dorsza. Przed wypłynięciem w morze, odbywają się lekcje łowienia morskiego, które znacznie różni się od połowu przy brzegu rzeki. Przede wszystkim wędki uzbrojone są w mocniejsze żyłki i o wiele większe haczyki.

W morzach możemy znaleźć nie tylko małe ryby, jak sardynki, ale i wymiarowe flądry, czy właśnie dorsze. W Bałtyku co prawda nie natkniemy się na ogromnych rozmiarów kałamarnice, ale możemy liczyć na naprawdę udany połów np. śledzia. Rybacy najczęściej łowią za pomocą sieci, ponieważ łowienie wędką jest mało efektywne. Jednak my, jako turyści możemy mieć z tego wiele frajdy.  W trakcie rejsu dostaniemy również kapoki bezpieczeństwa, a przy dłuższym rejsie także ciepły posiłek. Za taką przyjemność zapłacimy około 200 zł za osobę.

W Sobieszewie możemy łowić także na Wiśle Śmiałej. Tam możemy zarzucać zarówno z gruntu, jak i ze spławika. Spinning jest bardzo dobrym pomysłem, ponieważ takie dynamiczne łowienie daje najlepsze efekty. W rzece ryby rzadziej mają swoje ulubione miejsca do przesiadywania i częściej są w ruchu. W wodzie stojącej zalecany jest grunt i rzucanie w konkretne miejsca, najczęściej przy brzegu, gdzie ryby lubią siedzieć i czekać na kolejny żer. W przypadku spinningu na Wiśle Śmiałej, najlepiej zaopatrzyć się w mocną żyłkę i duży haczyk, ponieważ w tym miejscu może być wiele zaczepów, a silny nurt  nie ułatwia łowienia. Przydatne będą też odblaskowe sztuczne rybki, niezwykle widoczne dla ryb żywych.

Wypożyczalnie sprzętu wędkarskiego w Sobieszewie

Wypożyczalnie sprzętu znajdują się zarówno w samym Sobieszewie, jak i koło Przegaliny – jednego z ulubionych miejsc wędkarzy. Można wypożyczyć tam sprzęt  morski, a także  ten przeznaczony do użytku na wodach stojących. Opłata za sprzęt jet uzależniona od ilości oraz tego na jaki czas chcemy go wypożyczyć. Ceny zaczynają się od około 50 zł.

Leave a Reply