Dzielnica i wyspa w jednym
Jak wiadomo historia każdego kraju wygląda nieco inaczej. Wynika to z różnej przeszłości. Jednak dokładnie ta sama historia może zostać przedstawiona zupełnie odmiennie, jeśli będzie opowiadana przez kogoś innego. W naszym kraju istnieje wiele miejsc o, których opowiadanie jest niezwykle ciekawe. Ponadto z tych właśnie opowieści możemy dowiedzieć się wielu naprawdę wartościowych rzeczy. Jednym z bardziej interesujących miejsc na terenie Polski jest Sobieszewo uważane za wyspę i jednocześnie dzielnicę Gdańska. Każdy z nas chyba wie, która rzeka to Wisła i gdzie mniej więcej płynie. Wiedza ta jest niezbędna, aby zrozumieć choć trochę historię wyspy Sobieszewskiej, gdyż jest ona ściśle związana z tą rzeką, a właściwie z jej deltą. Poprzez pracę morza z nastąpiły liczne zmiany brzegowe, jednak sama rzeka również stworzyła, dzięki swojej dynamicznej działalności. Wszystkie te czynniki doprowadziły do utworzenia się pasa mierzei. W tym właśnie pasie znajduje się wyspa. Sam ten obszar powstał za sprawą działalności sił przyrody, a także ingerencji człowieka w system hydrograficzny najdłuższej polskiej rzeki.
Jeszcze do roku 1840 Wisła wpływała do Zatoki Gdańskiej, a jej główne ujście znajdowało się właśnie w Gdańsku. Z biegiem czasu okazało się, jednak, że jedno ujście dla takiej rzeki jak Wisła to za mało, aby oddać nadmiar wód do morza. W nocy z dnia 31 stycznia na 1 lutego 1840 r. nastąpiła katastrofa. Na skutek utworzenia się zatoru lodowego w miejscowości Płonia zablokowany został odpływ wód w kierunku Gdańska. W bardzo dużych ilościach runęły one w kierunku Bałtyku, jednocześnie przerywając przerywając Mierzeję Wiślaną w okolicach Górek Wschodnich. Właśnie w ten sposób powstało nowe ramię oraz ujście Wisły, które później zostało nazwane przez Wincentego Pola Śmiałą Wisłą.
Żywioł w pozytywnym znaczeniu
Za sprawą tego żywiołu w roku 1840 powstał tam półwysep. Jego zachodnią część stanowił teren dzisiejszej Wyspy Sobieszewskiej. Ostateczne ukształtowanie Wyspy Sobieszewskiej miało miejsce w nieco późniejszych latach. Przyczyniła się do tego bezpośrednio działalność człowieka za sprawą, której miał zostać rozwiązany problem powodzi na Żuławach. Niezbędne okazało się stworzenie lepszych warunków do odpływu wód oraz lodów, dlatego też w latach 1889-1895 postanowiono przekopać na prostym przedłużeniu Leniwki kanał o długości 7,1 km. Jest on nazywany przekopem Wisły. Znajduje się pomiędzy Świbnem, a Mikoszewem.
Sobieszewo- Nowy kanał
Dnia 31 marca 1895 r. o godz. 15.45 dokonano uroczystego otwarcia kanału. Odbył się on poprzez osobiste polecenie cesarza Wilhelma II. Dzięki temu Wisła otrzymała nowe, główne ujście, a zachodnia część półwyspu z roku 1840 stała się wyspą w 1895 roku, która nazwana została Sobieszewską. Taka nazwa funkcjonuje, aż do dzisiaj. Dzisiaj wyspa ta ma już 122 lata i z każdej strony są jakieś wody, które ją otaczają. Od północy są to wody Zatoki Gdańskiej, od południa wody Martwej Wisły i od wschodu Przekop Wisły, natomiast od zachodu wody Wisły Śmiałej. Obszar całej wyspy to 35 kilometrów kwadratowych, zamieszkują ją osoby o łącznej liczbie 3,5 tysiąca. Patrząc na nią zauważyć można, że jest on trzecią największą wyspą nad polskim wybrzeżem ustępując jedynie w tym zestawieniu wyspom Wolin oraz Uznam. Jednak opisywana tutaj Wyspa Sobieszewska powinna najbardziej zwrócić uwagę, ponieważ powstała ona w wyniku ingerencji człowieka, dlatego sądzić można, że jest w pewnym sensie wyjątkowa.
Z kart historii- Sobieszewo
Wracając do nieco dalszej historii wyspy i samej dzielnicy Sobieszewo dowiadujemy się, że pierwotnie Sobieszewo było wsią. W 1793 roku mieszkało tam zaledwie 294 mieszkańców w 59 gospodarstwach domowych. Dla porównania w roku 1819 było tam 36 domów i 305 mieszkańców. Natomiast w 1886 roku znajdowało się tam 80 zabudowań oraz 725 mieszkańców. Co ciekawe na Sobieszewskiej wyspie podczas II wojny światowej znajdowali się niemieccy żołnierze, którzy uciekli z Gdańska. Od roku 1947 Sobieszewo nie jest już osiedlem rybacki, a miejscowością o charakterze letniskowo-wypoczynkowym. Oczywiście tego typu zmiana wymagała zagospodarowania plaż.